Подробни бележки за Хайдутин

Подробни бележки за Хайдутин

Подробни бележки за Хайдутин

Blog Article

Запази моето име, имейл и уебсайт в този браузър за следващия път, когато коментирам.

Момчето отрича робството на всеки, приел го като форма за съществуване. Вуйчо му, сиромашки изедник, по своите разбирания се слива с образа на поробителя. Той има същите виждания за българите родолюбци:

Страници за излезли от системата редактори научете повече Приноси

                                                 Първи прояви

Създаване на сметка Влизане Лични инструменти Създаване на сметка

Но тя моли Чавдар да иде да се изучи, а да не поема рисковете на хайдушката борба. И докато за Чавдар вестта, че ще иде при баща си, е радостна, то за майката това е най-тежкото преживяване.

          Основна в творбата е темата за свободата – както лична, така и обща, народна. За малкия Чавдар личната свобода означава незачитане на потискащата чужда воля и противопоставяне Хайдутин на унижението и на бездействието.

В историята са останали имената на много известни и влиятелни хайдути. Сред тях първият по-изявен по исторически причини става Карпош, който по време на т.

Христо Ботев използва като образец хайдушките народни песни.

Към него са вливат известни войводи, като Иванчо Карасулията, Петко Войвода, Апостол войвода – Ениджевардарското слънце и др.

Песента изпълнява особена художествена функция. Тя не е само израз на чувства. Тя е разказ непосредствено въздействащ, тя е родова и историческа памет. Затова Ботев използва монолога, внушаващ разговор (диалог) с дядото кавалджия; Срещата на двете поколения - старото и младото - е обединена от песента, от еднаквите „тегло" „сюрмашко” и „кахъри, черни ядове".

В Русия са означавали личната въоръжена охрана на болярите и аристократите. Това показва, че в зависимост от влаганата оценка, смисълът му се мени.

Най-често поводът за излизане в планините е лично отмъщение за сторена несправедливост и поругаване от страна на омразната турска власт, местните бейове, турски разбойници и т.н.

Ставя ясно, че хайдутството непрекъснато е създавало грижи на властта и въпреки жестоките мерки за преследване, до Освобождението на България, „бунтовниците” не се свършват.

Report this page